Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS to ważny obowiązek. Zapewnia to dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Sprawdź, kto i kiedy musi dopełnić tych formalności. Dowiedz się, jak zrobić to szybko i wygodnie, także przez internet.
Kogo możesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?
Posiadanie własnego tytułu do ubezpieczenia uprawnia do zgłoszenia rodziny. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej definiuje członków rodziny. Należą do nich dzieci własne i przysposobione. Możesz zgłosić dziecko męża lub żony. Wnuk także może być zgłoszony. Dotyczy to też dziecka obcego w opiece. Rodzina zastępcza obejmuje obce dzieci. Zgłoszenie dziecka jest możliwe do 18 lat. Kontynuacja nauki przedłuża ten okres do 26 lat. Dziecko z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma ograniczeń wiekowych. Za członków rodziny nie płacisz dodatkowej składki zdrowotnej. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9%. Jest ona stała niezależnie od liczby zgłoszonych osób.
Dlaczego zgłoszenie jest ważne?
Ubezpieczenie dziecka w ZUS to kluczowy obowiązek. Zapewnia dostęp do świadczeń zdrowotnych. Dziecko korzysta z bezpłatnej opieki medycznej. Otrzyma pomoc w publicznej placówce medycznej. Dotyczy to leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgłoszenie zapewnia spokojny dostęp do lekarzy.
Jak zgłosić członka rodziny do ZUS?
Zgłoszenia członka rodziny można dokonać na kilka sposobów. Masz opcję zgłoszenia przez internet. Możesz też zrobić to osobiście w placówce ZUS. Trzeci sposób to zgłoszenie za pośrednictwem płatnika składek. Płatnikiem może być pracodawca lub urząd pracy. Wybierz metodę najwygodniejszą dla Ciebie.
Zgłoszenie online przez PUE ZUS
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS umożliwia zgłoszenie online. Proces zgłoszenia online jest szybki. Zgłoszenie dziecka do ZUS przez PUE jest wygodne. Zaloguj się na swoje konto PUE ZUS. Wybierz odpowiednią opcję zgłoszenia członka rodziny. Naciskasz przycisk 'Dodaj’. Uzupełnij sekcje dotyczące danych członka rodziny. Wprowadź dane adresowe. Podaj datę objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Pole to nazywa się . Naciśnij przycisk 'Dodaj’. Wypełnij sekcję adresu zamieszkania. Zrób to, gdy adres jest inny niż ubezpieczonego. Podając adres, wybierz odpowiednie pola. Są to
- Zaloguj się na konto PUE ZUS.
- Użyj programów Płatnik lub ePłatnik do uzupełnienia formularza.
- Złożenie formularza elektronicznie jest najwygodniejsze.
Zgłoszenie przez pracodawcę lub w urzędzie pracy
Osoby zatrudnione zgłaszają członków rodziny u pracodawcy. Pracownik informuje pracodawcę o chęci zgłoszenia. Ma na to 7 dni od dnia zatrudnienia. Pracodawca dokonuje zgłoszenia do ZUS. Bezrobotni zgłaszają członków rodziny w urzędzie pracy. Wniosek o zgłoszenie członek rodziny składa u swojego pracodawcy. Składa go też u zleceniodawcy. Osoba bezrobotna składa go w urzędzie pracy. Zgłoszenie członka rodziny dokonuje płatnik składek. Jest nim pracodawca. Robi to na wniosek osoby ubezpieczonej. Pracodawca ma 7 dni na zgłoszenie do ZUS. Terminy te są ważne do zachowania ciągłości ubezpieczenia.
„Wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic składa u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy, a jeżeli jest osobą bezrobotną to w urzędzie pracy.” – Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego
Zgłoszenie osobiste lub pocztą
Jeżeli nie możesz skorzystać z PUE, masz inne opcje. Dokumenty możesz złożyć osobiście. Udaj się do placówki ZUS. Możesz też wysłać dokumenty pocztą. Zgłoszenie można dokonać listownie. Wnioski można składać w placówkach obsługi klientów. Przygotuj dokument potwierdzający tożsamość. Pełnomocnictwo jest potrzebne w niektórych przypadkach. Zachowaj potwierdzenie nadania przesyłki pocztowej. Daje to dowód złożenia dokumentów.
Kiedy zgłosić członka rodziny?
Termin na zgłoszenie członka rodziny jest ściśle określony. Zgłoszenie musi nastąpić w ciągu 7 dni. Liczy się 7 dni od zaistnienia okoliczności. Taką okolicznością jest np. urodzenie dziecka. Inny przykład to moment objęcia członka rodziny ubezpieczeniem. Termin to 7 dni od ustania innego ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenie i wyrejestrowanie musi nastąpić w ciągu 7 dni. Dotyczy to zmian w statusie członka rodziny.
Zgłoszenie nowo narodzonego dziecka
Rodzic zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Powinien to zrobić jak najszybciej po narodzinach. Rodzice mają 7 dni na zgłoszenie. Termin liczy się od momentu narodzin. Liczy się też od momentu nadania PESEL. Dziecko nie jest automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia. Rejestracja w urzędzie stanu cywilnego nie załatwia ubezpieczenia. W przypadku nowo narodzonego dziecka, zgłoszenie jest możliwe. Można zgłosić je na podstawie PESEL rodzica. Robi się tak, nawet jeśli dziecko jeszcze nie ma PESEL. W czasie, gdy dziecko nie posiada jeszcze numeru PESEL, zgłoszenia dokonuje się na podstawie numeru PESEL rodzica. Po otrzymaniu PESEL należy zaktualizować informacje w ZUS.
„W czasie, gdy dziecko nie posiada jeszcze numeru PESEL, zgłoszenia dokonuje się na podstawie numeru PESEL rodzica.” – Krystyna Michałek
Zgłoszenie po utracie innego tytułu
Członek rodziny może stracić prawo do ubezpieczenia. Dzieje się tak, gdy przestaje spełniać warunki. Przykład to ukończenie 26 lat. Inny przykład to zyskanie własnego tytułu do ubezpieczenia. W przypadku zmiany pracy konieczne jest ponowne zgłoszenie dziecka. Zgłoszenie musi być zgodne ze stanem faktycznym. Dotyczy to nawet daty sprzed kilku miesięcy. Obowiązek zgłoszenia dotyczy dzieci. Dotyczy zarówno urodzonych w Polsce, jak i poza granicami. Zgłoszenie członka rodziny z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności odbywa się na takich samych zasadach. Zgłoszenie do ubezpieczenia po terminie wymaga zachowania daty zgodnej ze stanem faktycznym.
Zgłoszenie dziecka powyżej 26 lat
Dziecka powyżej 26 lat nie można zgłosić do ubezpieczenia. Wyjątek stanowi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zgłoszenie do ubezpieczenia dziecka powyżej 26 lat jest możliwe. Jest możliwe tylko w przypadku nauki. Możliwe jest też z orzeczeniem o niepełnosprawności.
„Dziecka powyżej 26 lat nie można zgłosić do ubezpieczenia, chyba że posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.”
Zgłoszenie wnuka
Dziadkowie mogą ubezpieczyć wnuka. Jest to możliwe, jeśli rodzice nie mają prawa do ubezpieczenia. Dziadkowie mogą zgłosić wnuka do ubezpieczenia tylko w takim przypadku. Musi brakować tytułu do ubezpieczenia przez rodziców. Zgłoszenie wnuka do ubezpieczenia wykonuje się na druku ZUS EUZ.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS wymaga wypełnienia formularza. Podstawowym dokumentem jest formularz ZUS ZCNA. Formularz ZUS ZCNA jest podstawowym dokumentem do zgłoszenia dziecka. W przypadku braku numeru PESEL, konieczne może być dostarczenie aktu urodzenia. Przygotuj ważny dokument potwierdzający tożsamość. PESEL jest nadawany automatycznie przy rejestracji w USC. Dane dziecka do zgłoszenia to numer PESEL, imię, nazwisko i data urodzenia. Dane muszą być zgodne z urzędem stanu cywilnego.
- Ważne dokumenty to akt urodzenia dziecka.
- Potrzebny jest numer PESEL dziecka.
- Dokument potwierdzający ustanie innego ubezpieczenia może być wymagany.
Jak sprawdzić status ubezpieczenia dziecka?
Możesz sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone. Służą do tego różne systemy. Zgłoszenie dziecka do ZUS można sprawdzić. Użyj systemu IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Inne narzędzie to eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Status sprawdzisz też przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
- Sprawdź status ubezpieczenia przez IKP.
- Użyj systemu eWUŚ.
- Skorzystaj z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Podstawa prawna i koszty
Obowiązek i zasady zgłaszania członków rodziny regulują ustawy. Podstawowe akty prawne to Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej. Ważna jest też Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczą tego rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Podstawa prawna to Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej także reguluje te kwestie.
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia jest darmowe. Nie wpływa na wysokość składki zdrowotnej. Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka jest bezpłatne. Za zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia nie pobiera się opłaty. Składki są pokrywane z budżetu państwa. Koszt prywatnego ubezpieczenia zależy od pakietu. Koszt prywatnej polisy to około 30 zł miesięcznie. Bardziej rozbudowana ochrona kosztuje kilkaset złotych.
„Za zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia nie pobiera się opłaty, składki są pokrywane z budżetu państwa.”
Ważne przypomnienia i sugestie
- Dopilnuj zgłoszenia wszystkich członków rodziny.
- Sprawdź definicję członka rodziny w ustawach.
- W przypadku nauki lub orzeczenia o niepełnosprawności zgłoś starsze dzieci.
- Zgłoszenie dziecka powinno nastąpić jak najszybciej.
- Rodzice i opiekunowie zgłaszają zmiany w numerze PESEL.
- Niezwłocznie aktualizuj dane w przypadku zmiany.
- Zwróć uwagę na liczbę lekarzy i badań w pakiecie prywatnym.
- Zgłaszaj nowo narodzone dzieci w terminie 7 dni.
- Aktualizuj dane dziecka po otrzymaniu numeru PESEL.
- Regularnie sprawdzaj status zgłoszenia w ZUS.
Ile czasu mam na zgłoszenie dziecka do ZUS?
Masz 7 dni na zgłoszenie dziecka. Termin liczy się od narodzin dziecka. Liczy się też od nadania numeru PESEL. Termin dotyczy też momentu objęcia ubezpieczeniem.
Czy zgłoszenie dziecka do ZUS jest płatne?
Nie, zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest bezpłatne. Nie wpływa to na wysokość Twojej składki zdrowotnej. Składka wynosi 9% i jest stała.
Czy mogę zgłosić dziecko, które nie ma jeszcze numeru PESEL?
Tak, możesz zgłosić nowo narodzone dziecko bez numeru PESEL. Zgłoszenia dokonujesz na podstawie numeru PESEL rodzica. Po otrzymaniu PESEL, zaktualizuj dane w ZUS.
Co to jest formularz ZUS ZCNA?
Formularz ZUS ZCNA to dokument. Służy do zgłoszenia członka rodziny. Używa się go do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Wypełniasz go, aby zgłosić dziecko.
Jak sprawdzić, czy moje dziecko jest ubezpieczone?
Możesz sprawdzić status ubezpieczenia dziecka. Użyj Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dostępny jest też system eWUŚ. Możesz to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.