Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest kluczowe dla każdego studenta w Polsce. Gwarantuje dostęp do potrzebnej opieki medycznej. Dowiedz się, kto i na jakich zasadach może korzystać ze świadczeń zdrowotnych.
Kto musi mieć ubezpieczenie zdrowotne w Polsce?
Każdy student powinien posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek ten wynika z przepisów prawa. Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ gwarantuje dostęp do publicznej opieki medycznej. Obejmuje świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Brak ubezpieczenia oznacza konieczność pokrycia kosztów leczenia. Wydatki na wizyty lekarskie mogą być wysokie. Hospitalizacja generuje znaczne koszty. Badania i zabiegi również wymagają opłat.
Czy każdy student musi mieć ubezpieczenie zdrowotne?
Tak, każdy student powinien posiadać ubezpieczenie zdrowotne, aby mieć dostęp do publicznej opieki medycznej w Polsce.
Ubezpieczenie zdrowotne studenta do 26. roku życia (Obywatele Polski)
Studenci będący obywatelami Polski podlegają obowiązkowi ubezpieczenia. Dotyczy to osób do ukończenia 26. roku życia. Zgłoszenia dokonuje rodzic lub opiekun prawny. Student jest wtedy członkiem rodziny osoby ubezpieczonej. Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego niepracującego dorosłego dziecka to obowiązek. Ten obowiązek spoczywa na członku rodziny. Musi to być osoba pracująca, emeryt, rencista lub bezrobotny. Student w związku małżeńskim zgłaszany jest przez małżonka. Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego osoby uczącej się zobowiązany jest rodzic lub opiekun. Zgłoszenia członków rodziny dokonuje się w ciągu 7 dni. Należy poinformować o tym płatnika składek.
Regularne informowanie uczelni o zmianach w statusie ubezpieczenia jest ważne.
- Zgłoś członków rodziny do ubezpieczenia w ciągu 7 dni.
- Poinformuj rodziców lub opiekunów o konieczności zgłoszenia.
Kto zgłasza do ubezpieczenia studenta do 26 lat?
Studenta do 26. roku życia zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego rodzice lub opiekunowie prawni, jeśli sami są ubezpieczeni.
Ubezpieczenie zdrowotne studenta po 26. roku życia (Obywatele Polski)
Po ukończeniu 26 lat studenci muszą samodzielnie zadbać o swoje ubezpieczenie. Dzieje się tak, chyba że są zatrudnieni. Pracodawca wtedy obejmuje ich ubezpieczeniem. Uczelnia może zgłosić studenta do ubezpieczenia. Dotyczy to osób kontynuujących naukę po 26. roku życia. Musi to być student, który nie ma innego tytułu do ubezpieczenia. Uczelnia zgłasza studenta tylko w nielicznych uzasadnionych przypadkach. Student składa odpowiednie dokumenty w Biurze Spraw Studenckich. Dokumenty pozwalają na zgłoszenie do ubezpieczenia. Studenci po 26. roku życia mogą korzystać z darmowej opieki medycznej. Muszą mieć jednak inny tytuł do ubezpieczenia. Może to być zatrudnienie, działalność gospodarcza, renta lub emerytura. Dotyczy to także bezrobotnych zarejestrowanych w PUP.
Kto ubezpiecza studenta po 26. roku życia?
Po 26. roku życia studenta ubezpiecza uczelnia, jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczenia (np. pracy), lub robi to pracodawca, jeśli student pracuje.
- Złóż wniosek w dziekanacie, aby uczelnia zgłosiła Cię do ubezpieczenia.
- Sprawdź, czy masz inny tytuł do ubezpieczenia po 26 roku życia.
Studenci zagraniczni w Polsce a ubezpieczenie zdrowotne
Wśród studentów w Polsce jest wielu cudzoziemców. Studia za granicą to ważny etap w życiu. Cudzoziemcy mogą korzystać z usług medycznych. Muszą to być placówki z podpisaną umową z NFZ. Różne zasady dotyczą studentów z krajów UE/EFTA i spoza nich. Opieka zdrowotna w Polsce jest dostępna dla studentów zagranicznych. Muszą oni posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Warto zapoznać się z informacjami na stronach rządowych.
Studenci z krajów UE/EFTA
Studenci z krajów UE/EOG mogą korzystać z opieki zdrowotnej w Polsce. Muszą posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie musi być w systemie kraju pochodzenia. Do bezpłatnej opieki medycznej uprawnia ważna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości. Potwierdza prawo do leczenia podczas wyjazdów. Obejmuje większość krajów europejskich. Należą do nich kraje UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania. EKUZ nie obowiązuje na Wyspach Normandzkich ani wyspie Man. Nie działa także w Monaco, San Marino i Watykanie. Karta EKUZ jest ważna od 2 do 20 lat. Zależy to od statusu ubezpieczenia i wieku. Wnioski o EKUZ można składać online. Dostępne są IKP, mojeIKP, ePUAP. Można też złożyć osobiście, pocztą lub e-mailem.
Nie można korzystać z EKUZ, jeśli utracisz prawo do świadczeń NFZ.
„Przed wyjazdem sprawdź ważność EKUZ” – NFZ
- Zabierz ze sobą EKUZ na studia do innego państwa UE/EFTA.
- Przed wyjazdem sprawdź ważność swojej karty EKUZ.
- Składaj wnioski o EKUZ online, aby przyspieszyć proces.
Czy EKUZ wystarczy studentowi z UE w Polsce?
Tak, studenci z krajów UE/EFTA mogą korzystać z opieki zdrowotnej w Polsce na podstawie ważnej karty EKUZ.
Studenci spoza krajów UE/EFTA
Obcokrajowcy spoza UE/EFTA mogą ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ. Mogą też posiadać prywatną polisę ubezpieczeniową. Zaleca się wykupienie własnego ubezpieczenia medycznego. Zrób to przed przybyciem do Polski. Możesz zawrzeć dobrowolną umowę ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ. Miesięczna składka dla cudzoziemców spoza UE/EFTA to 55 lub 80 zł. W ramach tego programu studenci mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Mogą korzystać z przychodni uniwersyteckiej i ośrodków zdrowia. Obowiązek zgłoszenia studentów z Kartą Polaka spoczywa na uczelni. Dotyczy to także studentów z zaświadczeniem o polskim pochodzeniu. Uczelnia może opłacać składki za cudzoziemca. Musi on spełniać określone warunki. Na przykład, musi być studentem. Nie może posiadać obywatelstwa UE/EFTA. Musi mieć ważną Kartę Polaka lub polskie pochodzenie. W ubiegłym roku ponad 860 osób podpisało umowy o dobrowolne ubezpieczenie. Do września tego roku już ponad 660 osób ubezpieczyło się dobrowolnie w NFZ na Dolnym Śląsku. Codziennie do wrocławskiej sali NFZ przy ul. Traugutta przychodzi kilkadziesiąt osób. Interesują się dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
„W tej chwili codziennie tylko do naszej wrocławskiej sali obsługi zgłasza się kilkadziesiąt osób zainteresowanych dobrowolnym ubezpieczeniem.” – Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego NFZ
- Złóż wniosek o dobrowolne ubezpieczenie w oddziale NFZ.
- Przygotuj paszport i dokument potwierdzający legalny pobyt.
- Miej przy sobie legitymację studencką lub zaświadczenie z uczelni.
- Przygotuj zgodę rodziców, jeśli jesteś niepełnoletni.
Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie NFZ dla studenta spoza UE?
Miesięczna składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ dla studenta spoza UE/EFTA wynosi 55 lub 80 zł.
Studenci z Ukrainy
Obywatele Ukrainy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku mają szczególne prawa. Mają prawo do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej. Obejmuje to także refundowane leki. Dotyczy to osób z numerem PESEL UKR. Mają dostęp do większości usług medycznych. Nie muszą podpisywać umowy o ubezpieczenie. Nie mają prawa do bezpłatnej opieki sanatoryjno-uzdrowiskowej. Studenci z Ukrainy z numerem PESEL UKR mają dostęp do większości usług medycznych. Nie potrzebują podpisywania umowy o ubezpieczenie.
Czy studenci z Ukrainy potrzebują ubezpieczenia NFZ?
Studenci z Ukrainy posiadający numer PESEL UKR zazwyczaj mają dostęp do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej bez konieczności zawierania dodatkowej umowy z NFZ.
Kiedy ubezpieczenie zdrowotne studenta wygasa?
Ubezpieczenie zdrowotne studentów wygasa z dniem ukończenia studiów. Wygasa także z dniem skreślenia z listy studentów. Młody człowiek zachowuje prawo do świadczeń zdrowotnych. Trwa to przez 4 miesiące po zakończeniu nauki. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po 4 miesiącach. Dotyczy to ukończenia studiów lub skreślenia. Prawo do świadczeń wygasa po 4 miesiącach od wyrejestrowania. W przypadku członków rodziny wygasa po 30 dniach. Po utracie umowy o pracę prawo do ubezpieczenia wygasa po 30 dniach. Dotyczy to utraty tytułu do ubezpieczenia. Obowiązek opłacania składek przez uczelnię ustaje w kilku przypadkach. Na przykład w przypadku uzyskania statusu absolwenta. Ustaje także przy rezygnacji ze studiów. Traci się go przy utracie Karty Polaka. Dotyczy to także uzyskania zezwolenia na pobyt stały. Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym też kończy ten obowiązek.
Od lipca 2025 roku obowiązuje ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia. Dotyczy to utraty tytułu do ubezpieczenia.
„W razie zakończenia nauki, obowiązek ubezpieczenia wygasa z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy” – ZUS
„W ciągu 4 miesięcy od zakończenia nauki młody człowiek zachowuje prawo do świadczeń zdrowotnych” – ZUS
Jak długo student ma ubezpieczenie po zakończeniu nauki?
Student zachowuje prawo do świadczeń zdrowotnych przez 4 miesiące po dacie ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.
Jak sprawdzić status ubezpieczenia?
System Internetowe Konto Pacjenta jest dostępny online. Pozwala sprawdzić status ubezpieczenia zdrowotnego. Można zweryfikować prawo do świadczeń w NFZ. Sprawdzenie jest możliwe w przychodni lub gabinecie. Dostępna jest także weryfikacja online przez Internetowe Konto Pacjenta. System eWUŚ umożliwia natychmiastowe potwierdzenie prawa do świadczeń. Dotyczy to świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Informacje w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie. Pochodzą z danych z ZUS i KRUS. Osoby do 18 roku życia bez numeru PESEL mogą potwierdzić prawo. Używają numeru PESEL rodzica lub opiekuna. System eWUŚ nie potwierdza prawa przy korzystaniu z przepisów unijnych. Wtedy okazuje się EKUZ lub inne dokumenty. Portal pacjent.gov.pl służy edukacji społeczeństwa. Informuje o rozwiązaniach e-zdrowia. Portal pacjent.gov.pl został sfinansowany ze środków UE.
- Zainstaluj aplikację mojeIKP na telefonie.
- Składaj wnioski online, aby przyspieszyć proces.
- Rejestracja do IKP pozwala sprawdzić prawo do świadczeń.
Gdzie student może sprawdzić swoje ubezpieczenie?
Student może sprawdzić status ubezpieczenia zdrowotnego online przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub bezpośrednio w placówce medycznej czy oddziale NFZ.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ
Osoby bez innego tytułu do ubezpieczenia mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. Dotyczy to studentów zaocznych, którzy nie są ubezpieczeni przez rodziców ani pracodawcę. Ubezpieczenie dobrowolne można nabyć w oddziale NFZ. Należy złożyć wniosek i podpisać umowę. Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi około 559,89 zł miesięcznie. Jest to 9% podstawy wymiaru. Opłata wyrównawcza za okres bez ubezpieczenia może być naliczona. Może wynosić od 1244,21 zł do ponad 12 442 zł. Zależy od czasu braku ubezpieczenia. Wysokość składek zależy od przerwy w ubezpieczeniu. Wynosi od 20% do 200% dochodów. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem następuje z dniem określonym w umowie. Ustaje z dniem rozwiązania umowy. Ustaje także po upływie miesiąca zaległości w opłacaniu składek. Po otrzymaniu numeru polisy, wpłata składki powinna nastąpić. Trzeba to zrobić do 20 dnia następnego miesiąca. Miesięcznie należy składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Można to zrobić w oddziale ZUS lub elektronicznie przez ePUAP.
Jak uzyskać dobrowolne ubezpieczenie w NFZ?
Aby uzyskać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, należy złożyć wniosek i podpisać umowę w oddziale NFZ oraz regularnie opłacać miesięczne składki.
Procedura uzyskania ubezpieczenia NFZ obejmuje kilka kroków:
- Wypełnij wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem.
- Zbierz wymagane dokumenty.
- Wyślij dokumenty do NFZ lub złóż je przez ePUAP.
- Podpisz umowę z NFZ.
- Opłacaj składkę do 20 dnia następnego miesiąca.
- Składaj miesięczną deklarację rozliczeniową ZUS DRA.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla studenta
Posiadanie prywatnej polisy zdrowotnej jest bardzo przydatne. Wartość polisy zależy od jej zakresu. Polisa zdrowotna pozwala ominąć kolejki w publicznych placówkach NFZ. Można zapłacić mniej za konsultacje u lekarza specjalisty. Prywatne ubezpieczenie może zapewniać dostęp do lekarzy różnych specjalizacji. Obejmuje także badania i usługi dodatkowe. Ceny polis zaczynają się od około 55 zł miesięcznie. Mogą sięgać nawet 335 zł. Przykładowe oferty pochodzą od Signal Iduna, INTER Ubezpieczenia, Medicover, MediSky. Na rynku dostępne są różne rozwiązania. Polisa prywatna może być rozszerzona. Może obejmować leczenie za granicą, rehabilitację czy zabiegi protetyczne. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne kosztuje od 40 do 350 zł miesięcznie. Tańsze opcje nie obejmują kosztów hospitalizacji i karetki. Ubezpieczenie na życie można łączyć z ubezpieczeniem zdrowotnym. Zapewnia to dodatkową ochronę finansową. Różnice między publicznymi a prywatnymi oddziałami dotyczą okresu oczekiwania. Różnią się także zakresem usług. Warto rozważyć różne rozwiązania. Porównuj oferty, aby wybrać najlepszą.
Czy warto kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być dobrym uzupełnieniem lub alternatywą dla NFZ, oferując szybszy dostęp do specjalistów i szerszy zakres usług, choć zwykle nie obejmuje hospitalizacji.
- Porównaj oferty ubezpieczeń zdrowotnych od różnych firm.
- Skorzystaj z pomocy doradców lub porównywarek online.
- Zastanów się, jaki zakres ochrony jest dla Ciebie najważniejszy.
Ubezpieczenie zdrowotne a praca studenta
Jeśli student podpisze umowę o pracę, zmienia się jego status ubezpieczeniowy. Pracodawca wtedy zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego. Rodzice muszą go wypisać ze swojego ubezpieczenia. Dotyczy to sytuacji, gdy student był ubezpieczony jako członek rodziny. Studenci zatrudnieni na umowę o pracę podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu. Dotyczy to ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma własny tytuł do ubezpieczenia. Student, który był zatrudniony sezonowo, może zostać wyrejestrowany. Pracodawca może go wyrejestrować po zakończeniu zatrudnienia. W przypadku pracy w wakacje, rodzice powinni ponownie zgłosić studenta. Należy to zrobić jako członka rodziny. Dotyczy to sytuacji, gdy po pracy student wraca do statusu osoby bez innego tytułu ubezpieczenia.
Co się dzieje z ubezpieczeniem studenta, gdy zaczyna pracę?
Gdy student podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę, obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego przechodzi na pracodawcę, a rodzice powinni wypisać studenta ze swojego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie zdrowotne dla studenta za granicą
Studenci wyjeżdżający na studia za granicę potrzebują ubezpieczenia. W 2015 roku za granicą uczyło się 48 tysięcy studentów z Polski. Obecnie studiuje około 50 tysięcy Polek i Polaków za granicą. EKUZ działa w krajach UE, EFTA i Wielkiej Brytanii. Karta EKUZ potwierdza prawo do leczenia w publicznych placówkach. EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski. Nie gwarantuje też bezpłatnej pomocy w każdym kraju. Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie. Wypadek Marty w Amsterdamie kosztował ponad 5700 euro. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia pełniejszą ochronę. Obejmuje koszty leczenia, bagażu, rezygnacji z wyjazdu. Ubezpieczenie turystyczne dla studenta na pół roku kosztuje od 530 zł do 1941,66 zł. Zależy to od ubezpieczyciela i zakresu. Ubezpieczenie od Care Concept (Care Primo) kosztuje około 250 euro na 6 miesięcy. Zapewnia nieograniczoną sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Koszt ubezpieczenia od Care Concept nie zależy od miejsca pobytu. Jest to korzystne dla wyjazdów do USA czy Kanady. Care Concept obejmuje także ubezpieczenie OC i NNW. EduCat Insurance pokrywa koszty leczenia, utraty czesnego, rabunku elektroniki, bagażu, opóźnień lotów. EduCat pomogło ponad 700 osobom wyjechać na studia za granicę.
„Wyjazd na zagraniczne studia to pierwsze, prawdziwe zderzenie z samodzielnością.” – Nina Wieretiło, współzałożycielka EduCat
„Koszty leczenia za granicą mogą przekraczać kilka tysięcy euro” – EduCat
- Przed wyjazdem na studia za granicę pomyśl o ubezpieczeniu.
- EKUZ jest bezpłatna, ale ma ograniczenia.
- Ubezpieczenie turystyczne zapewnia pełną ochronę.
- Przy wyjeździe do USA rozważ ofertę z wysoką sumą ubezpieczenia.
Czy EKUZ wystarczy na studia za granicą?
EKUZ zapewnia podstawową opiekę w krajach UE/EFTA/UK, ale nie pokrywa wszystkich kosztów (np. transportu medycznego) i warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.